logo
RADIO KLASSISK    KONTAKT    JOBS    NYHEDSBREV    SPONSORER    INTRANET    E-SHOP
facebook-icon
youtube-icon

Skolekoncerter spredte
glæde i regionen

 

Aalborg Symfoniorkester er hvert år rundt på skoler i Region Nordjylland og give en række mini-koncerter. I år har orkestret været på besøg i Aalborg, Brønderslev og Thisted Kommune.

 

De såkaldte gruppekoncerter er en fast bestanddel af Aalborg Symfoniorkesters musikpædagogiske arbejde, og i år har orkestrets musikere i mindre grupper afholdt 40 koncerter på skoler i Aalborg, Thisted og Brønderslev Kommuner.

- Vores gruppekoncerter er første del af den pakke, som vi tilbyder skolebørnene, hvor de efter de små koncerter på deres egen skole efterfølgende kommer ind og oplever hele Aalborg Symfoniorkestret til en børnekoncert sammen med Sigurd Barrett, forklarer Mette Storgård Jensen, pædagogisk medarbejder ved Aalborg Symfoniorkester.

- Med gruppekoncerterne får børnene lejlighed til at stille spørgsmål til musikerne om musikken, instrumenterne og så videre, og de får samtidig muligheden for at lære et par af orkestrets musikere bedre at kende. Vi oplever også hver gang til de efterfølgende børnekoncerter, at børnene sidder i salen og vinker til ”deres” musikere, når de får øje på dem blandt orkestrets øvrige medlemmer, tilføjer hun.

Simon Sigfusson, der spiller slagtøj i symfoniorkestret, er glad for at besøge skolebørnene til gruppekoncerterne.

- Jeg tror på, at det er rigtig godt at komme ud og introducere både instrumenterne og den klassiske musik for børnene på den her måde, hvor man er tættere på børnene, end man er i den store koncertsal. Her er der lejlighed til at snakke med dem, de kan stille spørgsmål og man kan få lidt dialog omkring det, fortæller han og fortsætter:

- Det er jo en meget umiddelbar reaktion, man får fra børnene, der lytter til musikken helt fordomsfrit, og det er altid en dejlig oplevelse at spille for dem. Samtidig er man også nødt til at være oppe på ”dupperne” som musiker, for børnene er vant til at få mange indtryk, så ens formidling skal være god, siger Simon Sigfusson.

Alle skolebørn i Aalborg Kommune kommer i løbet af deres skolegang til at opleve Aalborg Symfoniorkester – dels ved to besøg i form af gruppekoncerterne og dels til to børnekoncerter i Symfonien. Derudover er skoler fra Region Nordjyllands øvrige kommuner på skift med i ordningen, i denne omgang altså skoler fra Brønderslev og Thisted.

- Vi vil jo rigtig gerne bidrage til skolernes musikundervisning, med den ekspertise vi har for på den måde give børnene mulighed for at stifte bekendtskab med den klassiske musiks fantastiske univers og for at møde de topprofessionelle musikere, der til daglig arbejder i Aalborg Symfoniorkester, slutter Mette Storgård Jensen.

Konference_koncert_2012

KONTAKT OS:

Aalborg Symfoniorkester

Kjellerupsgade 14

9000 Aalborg

T: 98 13 19 55 (10-15)

E-mail: info@aalborgsymfoni.dk

BILLETTER:

Aalborg Kongres & Kultur Center

billet@akkc.dk

+45 99 35 55 66 

akkc.dk

 

billetnet.dk

+45 70 15 65 65

FØLG OS:

Facebook

YouTube